Şiiri füzeye dönüştüren kadın: Marilyn Buck

Filistinli bir çocuk, nasıl taşı mermiye dönüştürdüyse, o da şiirini füzeye dönüştürmeliydi. Nitekim de öyle yaptı. 1988’de İntifada’nın birinci yıl dönümü münasebetiyle bu şiirini yayınladı.

MUHAMMED BERDİBEK

 

İsrailoğullarından Davut/bir taşla devirdi Calut’u/şaşkın şaşkın gülümsedi sonra/‘ben küçücüğüm, o kocaman…/nasıl oldu bu?’/Ve Calut’un evine yerleşti İsrailoğulları/onun ayakkabılarını giydiler/onun sofrasında yediler/zamanla Calut’a dönüştü onlar da açgözlülükle,/arsızca, acımasızca saldırdılar/zeytin bahçelerinin ve çölün/kadîm halkına./Unuttular hatırlamayı/bir zamanlar küçük olduklarını./Filistin’in çocukları fakat/unutmuyorlar /bir taşın sadece bir taş olmadığını/yıkılan evlerinin enkazında/bir füzeye dönüşüyor taş/bir kurtuluş fırtınası koparıyor/direnişin başladığını haykırarak

İşte bu sözleri yazmıştı o gece. Filistin’den gelen haberler onu oldukça mutlu etmiş, heyecanından ne yapacağını bilemiyordu. İçi kıpır kıpırdı. Zira Filistin’de bir çocuğun attığı taş kitlesel bir başkaldırıya dönüşmüş ve İntifada Hareketi’nin başladığı haberini almıştı. Onun da muhakkak bir şeyler yapması gerekiyordu. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde dört duvar arasında olduğu için yapacakları sınırlıydı. O da yapabileceklerinde buldu çareyi ve en etkili silahı olan kalemiyle girişti işe. Yalnızca bir kalemle… Filistinli bir çocuk, nasıl taşı mermiye dönüştürdüyse, o da şiirini füzeye dönüştürmeliydi. Nitekim de öyle yaptı. 1988’de İntifada’nın birinci yıl dönümü münasebetiyle bu şiirini yayınladı.

Ona göre, Filistinlilerin İsrail’e karşı verdiği mücadele, sadece Filistinlileri değil, dünyanın bütün mazlumlarını ilgilendiriyordu. Zaten o da ömrünün önemli bir kısmını bu uğurda savaşarak geçirmişti. Benim onla tanışmam ise 2000’lerin hemen başına denk gelmişti. Hakan Albayrak’ın Ebuzer kitabındaki şu dizeleriyle tanıştım onunla: “Üstad, gece vakti dağın başında ne işimiz var?” diye sordum. “Şu ışıkların olduğu yer bir hapishane. Orada Marilyn Buck yatıyor.” dedi Ebuzer. “Marilyn Buck?” Zulme karşı savaşa adanmış bir ömür.  Vietnam’ın işgaline karşı eylemler yaptı. Afro-Amerikalıların özgürlük mücadelesine destek verdi. Kızılderililerin haklarını savundu. Filistinlilerle beraber İsrail’e karşı yürüdü. İran halkıyla beraber Şah Rıza’yı taşladı. Pentagon’u havaya uçurmaya kalkıştığı iddia ediliyor; doğrusunu Allah bilir. Tam 80 yıl hapse mahkûm ettiler onu. Çektiği çilenin önemli bir kısmı doğrudan doğruya bizim için.”

Devamı Cins Dergi Kasım 2016 sayımızda…

Posted in Genel