İsmail Kılıçarslan: “Bu İşte Bir Cinslik Var”

Bu dergiyi çıkarıyor olmaktan, insanlara ortak bir derdi sunuyor olmaktan, birinci sınıf bir kültürü yaygınlaştırmaya çalışmaktan öyle mutluyum ki. Hele Cins okuruna bayılıyorum. O 18 yaşındaki, 21 yaşındaki, 24 yaşındaki hanım kıza, delikanlıya hayranım. Onun dünyayı değiştirmeye olan azmine hastayım. Okur varsa Cins var. Gerisi mi? Gerisi de bir takım gereksiz teferruatlar.

İSMAİL KILIÇARSLAN

Hikâyenin nasıl başladığını bilenleriniz, duyanlarınız vardır elbet. Şöyle başladı: Kültürün popülerleşmesini isteyerek, ana akım dergiciliğin içerisinde kalarak, oyunu kurallara uygun şekilde oynamayı murat ederek çıktık yola. İstedik ki derdini çektiğimiz ne varsa size de bulaştıralım onları ve istedik ki derdiniz neyse bizim sayfalarımızda bulun onları.

Daha Cins çıkmadan, dikkat isterim, daha Cins çıkmadan, bayiye ulaşmadan, okurla buluşmadan bize “İslamcılar popüler kültür dergisi çıkarıyor” diyerek savaş açtı bazıları. Ve bu bazıları öyle öteki mahalleden, karşı taraftan, bilmem nereden değildi. İsmini cismini bildiğimiz, mahallemizden saydığımız adamlar, kadınlardı.

Bizi kapağına ölülerin resimlerini koyup, bozuk Türkçeli mebzul miktar ünlünün çocukluk/gençlik anılarıyla kimi popüler yazarların yazılarını yan yana koyarak dergi çıkarttıklarını zanneden “teneşir dergileri” ile bir tutarak doğmadan öldürmek istediler.

41 yaşıma geldim ve şunu artık kesin olarak biliyorum. Başarılıysanız sizi öldürmek üzere hazır bekleyen bir insan topluluğu ile birlikte yaşadığınız gerçeğini kabulleneceksiniz. Hele bizim mahallede bunun başkaca bir yolu yok.

32 sayıdır çıkarıyoruz Cins’i. Birinci sınıf bir kültürün, birinci sınıf bir düşüncenin, birinci sınıf bir geleceğin hayalini kurarak “tam bağımsız” bir editöryal serbesti ile yolumuza devam ediyoruz. Ve bizim mahalle için neredeyse “yok” hükmündeyiz. Çıkmıyoruz. Yayınlanmıyoruz. Her ayın ilk günü bayilerde olmuyoruz. Gazeteler, internet siteleri, televizyonlar ve benzeri dünya kadar imkâna sahibiz güya üstelik.

Şurası önemli: Aslında böylesinin daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Bizi çok seven, önemseyen, her ayın ilk haftasında dergisini alan 10 bin alıcıya, 40 bin okura sahibiz. Başka ne isteyelim?

Devamı Cins Mayıs 2018 sayısında…

Posted in Genel