Çerağ

Şairin söylediğinin aksine herkes bir çerağ olup yanmalı yeniden. Küresel sömürünün sülfür rüzgârlarının söndürdüğü her bir çerağ yeniden yanmalı ve her yeri aydınlatmalı. Allah, insanı yarattı, ona akıl verdi içlerinden peygamberler gönderdi en sonunda da Kur’an’ı gönderdi. Bundan maksat, insanın doğruyu Kur’an ve akılla bulmasını sağlamaktı.

BAHADIR YENİŞEHİRLİOĞLU

Bu Mehdi meselesi ne Allah aşkına?

Mehdi konusu akideye dâhil mi?

Mehdi meselesi akideye dâhil değildir. Yani, bazı ehl-i iman Mehdiyi inkâr etse dinden çıkmış olmaz.

Ama Mehdi kim?

Mehdi, yol gösteren, hidayete eren, doğru yolu bulan, Allah (C.C.) tarafından kendisine rehberlik edilen, Kıyamete yakın dönemde zulüm ve adaletsizliğin her tarafı kapladığı bir zamanda gelip yeryüzünü adaletle dolduracağı ve İslam’ı hâkim kılacağı müjdeleyeceğine inanılan zattır.

İnanç Kur’anda yer almadığı halde bazı ayetlerin yorumları, hadisler ve dini önderlerin sözlerine dayanır bu bilgi.

Peki, Mehdiyi şahıs olarak belirleyebilir miyiz?

Mehdiyi şahıs olarak belirlemek zordur. Hemen her hizip, kendi üstadını veya şeyhini mehdi görme temayülündedir. Mehdi olmak ayrı, kendini mehdi zannetmek ayrıdır. Nitekim zaman zaman bazı meczuplar çıkmakta ve kendilerini mehdi veya İsa olarak takdim etmektedirler. Hâlbuki mehdi kendisinin mehdiliğine değil, İslam’a davet eder. Bir peygamber “Ben Allahın elçisiyim, bana tabi olun” der. Ama mehdi, “Ben mehdiyim, bana uyun, yoksa küfre düşersiniz” diyemez. Olaya böyle bakmalıyız.

Hem Mehdi gelecek, geliyor diye yapmamız gereken ne ise onu ötelemek ve böyle bir beklenti içine girip yaşantımızı değiştirmek doğru değildir. Kur’an ve sünnet çizgisinde feraset sahibi insanlar olarak vazifelerimizi yapacağız.

Devamı Cins Dergi Aralık 2016 sayımızda…

Posted in Genel