Otoyolda Ezan Duyulmaz

 

Hiç dikkat ettiniz mi mesela otoyollarda ezan sesi duymazsınız. Vakit girdi mi çıktı mı haberiniz bile olmaz. Yeni otomobiller klimalı olduğu için dışarıdan gelen kokuları da alamazsınız. İzolasyonları çok iyi olduğu için kuş sesleri de ulaşmaz arabanın içine.

BEKİR DEVELİ

Babamın vefatından sonra amcam bordo renk bir kartal araba almıştı. Gözünden bile sakınıyordu. İçine oturup sağını solunu kurcalamamıza asla izin vermiyordu. Bazı hafta sonları arabayı yıkamamızı ister karşılığında da arabayı bir kerecik çalıştırmamıza müsaade ederdi. Az araba yıkamadım bu aşkla.

O zamanlar nadiren uzun yol gidilirdi. Bayramlarda mezarlık ziyaretleri bazen de yayla yolculuğu. Bu yolculuklarda da küçük olduğumuz için elbette arabanın steyşın bölümüne oturturlardı bizi tıkış tıkış. Yaş 11-12 olduğunda da buna bir süre devam ettiler. (Laf aramızda bazen arkamızdan gelen araçların içinde akranımız çok güzel kızlar olurdu kronik bir muhafazakâr aile çocuğu saflığı ile utanır göz teması kurmamaya çalışırdık.)

Neyse, o zamanlar arabaya binmiş olmak ve arabayla yolculuk ediyor olmak nereye gidildiğinden daha önemli bir hadiseydi bizim için. Yok efendim yollar bozukmuş, yok kamyonun arkasına takılmışmışız, yok çocukların zırt pırt çişi geliyormuş ne gam. Hala arabadayız ve yolculuk devam ediyor ya gerisi mühim değildi bizim için. Keşke her şey o zamanki lezzetiyle taşınabilseydi bugüne.

Tüm çilelerine ve zahmetine rağmen özlüyorum arabanın arkasında yaptığım o yolculukları. Şimdi her şey çok değişti. Artık o öve öve bitiremediğimiz otoyollar var. O yolların kenarlarında yorulduğunuzda sizleri tüm haşmeti ile karşılayan dinlenme tesisleri var. Ne vaat etmiyorlar ki masaj koltukları, açık büfe yemekler, yöresel ürünler, lazerle boyunuzu kilonuzu ölçen aletler ne ararsanız mevcut. Toplum o kadar çok sevdi ki otoyolları artık methederken bile şöyle anlatılıyor:

  • Abi hani o Ulukışla’dan geçerken bi şeker pınarı vardı ya,
  • Eee?
  • Öyle yollar yapmışlar ki oraları falan hiç görmüyorsun bile.. Ulukışla’dan otoyola bir giriyorsun yapıştır gaza,tapa gaz 160-180 Urfa’ya kadar otoyol.
  • Helal olsun valla. Adamlar çalışıyor…

yazının devamı Cins Dergi Ekim 2015 sayısında…

Posted in Genel