Sayı 16 – Ocak 2017

CİNS OCAK SAYISI ÇIKTI

webbanerocak

Çocuk! De ki: Yenileceksiniz

Aylık Kültür Dergisi Cins, Ocak sayısında “Çocuk! De ki: Yenileceksiniz” kapağıyla okuyucusunun karşısında. Cins, Halep’ten sürgün edilen çocukların dilinden sesleniyor “Ve toplanıp cehenneme sürüleceksiniz” diyor.

Ocak sayısında “Aylık sıkılmış yumruk” olarak raflarda yerini alan Cins, Ocak ayında Halep’i anlatıyor. Kuşlarını geride bırakmayanların şehrini, geri döneceği günün özlemiyle yola koyulan halkı anlatıyor. Cins bu ay, bir çocuğun ayetten aldığı kuvvetle yumruğunu havaya kaldırarak “Yenileceksiniz ve toplanıp cehenneme sürüleceksiniz” sözleriyle geliyor.

OCAK AYININ YAZARLARI

Bu ay İsmail Kılıçarslan, Mehmet Mülteci, Abdullah Kibritçi, ödüllü öykücü Mustafa Çiftci, Aykut Ertuğrul, Yusuf Genç, Furkan Çalışkan, Tesbihli Abi, Ersin Çelik ve Muhammed Berdibek yazılarıyla cinslik çıkarmaya devam ediyor.
ERCAN YILDIRIM’DAN MEHMET ÂKİF VE NECİP FAZIL

Ercan Yıldırım’dan, beka kaygısından, milli mutabakata iki kurucu ses: Akif ve Necip Fazıl’ın hikâyesini dinliyoruz bu ay. Kendi dönemlerinde kavganın göbeğindeki iki isimin İslamcılık çizgisini ve Kemalizm’e bakışı öğreniyoruz.

SAİT MERMER VE İBRAHİM TENEKECİ OCAK SAYISINDA

Düşüncelerimizi yenilemezsek, modern buzağılardan kurtulamayız diyen Sait Mermer söyleşisiyle Cins Ocak Sayısında. Ayrıca Celalettin Ökten Ödüllerinde en iyi edebiyatçı ödülü alan şair İbrahim Tenekeci’nin son kitabı “Görmeden Ölmek” üzerine Ömer Yalçınova yazısıyla Cins dergide.

CİNS’İN GÖZÜNDEN 2016’IN EN’LERİ

Arkamızda bıraktığımız 2016 yılının kaybedenleri, hayal kırıklıkları ve beceriksizlerini derleyen Cins, kendi gözünden en başarısızları belirliyor ve ödüllendiriyor.

CİNS 2017 TAKVİMİ TÜM OKURLARINA OCAK HEDİYESİ

Bir yaşını dolduralı birkaç ay olan Cins, 2017’de her ayı tarihte yer edinmiş bir âlime, yazara veya şehide ayırıyor. Günün tarihini onların sözleriyle takip edebileceğiniz poster takvim ve Halepli Palyaço takvimi tüm okullarına Cins’in hediyesi.