Sayı 6 – Mart 2016

Ana-Banner

 CİNS, MART SAYISI ÇIKTI!

LEYLA BİR İHTİMALDİR!

 Çünkü biz güzel sevmeyiz, sevdiğimiz güzeldir

Aylık Kültür Dergisi CİNS, Mart sayısında yine ‘cins’ bir konuyla okuyucusunun karşısında: LEYLA BİR İHTİMALDİR. Gönlün sadece Türkçede olduğunun altını çizen CİNS, aşkın bütün hallerinin perdesini aralıyor.

GÖNLÜMÜ PUT SANIP DA KIRAN KİM?

Mart sayısında ‘Gönlü kırıkların dergisi’ sloganıyla çıkan CİNS, ‘Leyla Bir İhtimaldir, çünkü biz güzel sevmeyiz, sevdiğimiz güzeldir’ diyerek ‘gönül’e odaklanıyor. Savaş Ş. Barkçin, kendisiyle yapılan söyleşide ‘Her şey gönülde olup bitiyor’ diyor. İsmail Kılıçarslan, Güven Adıgüzel, Furkan Çalışkan, Mustafa Akar ve Mustafa Çiftçi’nin yazılarıyla oluşan ‘Gönül Dosyası’ CİNS’in en önemli Mart cinsliği.

BEYAZ PERDEYE ÇEKİLEN SİYAH BANT: OSCAR SAHTEKARLIĞI

Her sayısında ilgi çekici dosya ve yazılarıyla gündem oluşturan CİNS’te bu ay, Selman Çınar ‘Beyaz Perdeye Çekilen Siyah Bant: Oscar Sahtekarlığı’ yazısıyla geçtiğimiz günlerde verilen Oscar Ödülleri’nin sinema endüstrisindeki yerini tartışıyor. Hasan Hüseyin Öz’ün Batı ve Türk İmgesi, İhsan Aktaş’ın Türkiye’de İslamcılığın Kökleri, Ercan Yıldırım’ın Orta Asya’ya dönmeyeceğiz yazılarıyla yer aldığı CİNS’te ayrıca Bülent Akyürek, Eren Safi, Ali Hakan Kaya ve Fikri Akyüz de yazılarıyla yer alıyor.

ORTA SAHADA LEYLA VÜ MECNUN

Bu ay ‘Aylık Dost Meclisi’ mottosuyla gelen CİNS’in artık klasikleşen Orta Sayfa’sında ise İslam dünyasının bin yıllık anlatısı Leyla ile Mecnun hikayesi açılıyor. Leyla ve Mecnun nedir’i açan Orta Sayfa’nın yanı sıra mart sayısının Cins Kafa’sı ise ‘Gönlümü put sanıp da kıran kim’ diye soran Asaf Halet Çelebi.

 ***

Okuyucusunu her ay küçük hikâyeleri, eski güzel günleri ve seri yumrukları izlemeye davet eden CİNS’in Şubat sayısı Türkiye’nin her yerinde, bütün gazete bayilerinde!