Sayı 5 – Şubat 2016

0_Ayin_dosyasi

CİNS, ŞUBAT SAYISI ÇIKTI!

YENİ İSİMLER, ESKİ PUTLAR!

Aydınlar cephesinde yeni bir şey yok

Her sayısında çarpıcı dosyaları ve ilginç yazılarıyla tartışma başlatan Aylık Kültür Dergisi Cins, Şubat sayısında ‘Aydınlar’ dosyasıyla raflardaki yerini aldı. Bu sayısında Türkiye’de yaşayıp da Türkiye’yle barışamayan aydın ve akademisyenlerin gürültüsünün üzerine giden CİNS, aynı tiyatronun yeni isimlerle sahnelenmesine itiraz ediyor. İbrahim Paşalı’yla yapılan dosya söyleşisinde akademisyenlerin uyguladığı ‘akademik terör’ün rengi ortaya çıkarılıyor.

***

CİNS’İN KADROSU HER AY BÜYÜYOR

İlk sayısından itibaren her sayı kadrosuna yeni isimler katan CİNS, beşinci sayısında beş yeni isimle okuyucusunu selamlıyor. Bülent Akyürek, Ercan Yıldırım, Fırat Erez ve Münir Üstün’ün yanı sıra Güray Süngü de Asmalımescitte Cinayet yazarı Cem Sancar’la yaptığı söyleşiyle CİNS’e şubat sayısında katılanlar arasında.

ORTA SAHADA BİR ŞEYHEFENDİ: M. ZAHİD KOTKU

Bu ay ‘Aylık Yerçekimsiz Ortam’ sloganıyla gelen CİNS’in orta sayfasında ise Türkiye’nin en büyük üniversitesi Mehmed Zahid Kotku bulunuyor. Görünmeyen Üniversite M. Zahid Kotku’nun büyük hikâyesi, CİNS okurlarını bekliyor. Bu sayının cins kafası ise, yakın zamanlarda hayatını kaybeden ünlü romancı Gabriel Garcia Marquez.

28 ŞUBAT’IN KİRLİ ÇOKGENİ DE CİNS’TE

CİNS, Şubat sayısında 28 Şubat darbesini de unutmadı. Darbeciler için hazırlanan yumrukların yanı sıra derginin en ilgi çeken içeriklerinden olan Edebiyat Gazetesi de bu sayı, edebi dünyamızın çoktan unutulmuş küçük hikâyelerini bugüne taşıyor.  Ahmet Haşim’in Tanpınar’a attığı fırçayı ya da CIA Şefi’nin İsmet Özel’e söylediklerini merak ediyorsanız Edebiyat Gazetesi merakınızı gidermek için CİNS’in içinde kaçak yayınını sürdürüyor.

***

Okuyucusunu her ay küçük hikâyeleri, eski güzel günleri ve seri yumrukları izlemeye davet eden CİNS’in Şubat sayısı Türkiye’nin her yerinde, bütün gazete bayilerinde!