Sayı 12 – Eylül 2016

CİNS, EYLÜL SAYISI ÇIKTI !

1AMERİKA KAFADA BİTER!

Size en yakın Amerika neresi?

Cins Dergisi’nin 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni unutturmaya niyeti yok. “Amerika kafada biter!” dosya başlığıyla kökten temizliğin yolunu arayan Cins, 12. sayısında Mehmet Akif’in “Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var” mısraını baş üstüne alıp yoluna devam ediyor.

Bu ay “Aylık Hücum Marşı” sloganı atarak okurlarıyla buluşan Cins Dergi, 15 Temmuz’da yaşananların dünyadaki karşılığına; Tanzanya, Saraybosna ve Prizen’den bakıyor. Terör örgütlerinin alayına çelme takarak, Amerikan paletine taş sıkıştıran Cins, bu ay “Amerika kafada biter!” diyor.

İBRAHİM KARAGÜL, 15 TEMMUZ’U VE ARKASINDAKİ ULUSLARARASI GÜÇLERİ ANLATIYOR

Cins Dergi, bu ayki söyleşisini, Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül ile 15 Temmuz üzerine yapıyor. İbrahim Karagül, küresel odakların Türkiye’nin iç siyasetine yönelik yapmaya kalkıştığı darbeyi, Ortadoğu’da her geçen gün söz sahipliğini arttıran Türkiye’yi ve tüm bunların arkasındaki büyük hesaplaşmayı aktarıyor.

RONİ MARGULİES, EROL GÖKA, MERVE ŞEBNEM ORUÇ

Kafalardaki Amerikan rüyasına kibrit suyu döken Furkan Çalışkan ile birlikte Ercan Yıldırım, Güven Adıgüzel, İbrahim Karagül, Yusuf Genç, Erol Göka, Merve Şebnem Oruç, Roni Margulies, Sevda Dursun, Eren Safi, İrfan Tabanca, Aykut Ertuğrul, Melih Tuğtağ, Hakan Arslanbenzer, Tesbihli Abi, Mustafa Çiftçi de yazılarıyla bu ay Cins Dergi’de…

TÜM ZAMANLARIN BÜYÜK ALİMİ: HALİL İNALCIK

1916’da Osmanlı döneminde doğan Şeyh’ül Müverrihin Halil İnalcık 100 yaşında, 15 Temmuz’dan 10 gün sonra ebedi aleme göçtü. “Osmanlı Tarihi’nin Babası” olarak gösterilen İnalcık yaptığı tarih çalışmalarının yanı sıra Yakın Türkiye Tarihi’nin de en büyük şahidi olarak aramızdan ayrıldı. Cins, Halil İnalcık’ı rahmetle anıyor…

EYLÜL AYININ CİNS KAFASI: MEHMET AKİF ERSOY

Eylül ayında CİNS KAFA, İslam şairi Mehmet Akif Ersoy’u ağırlıyor. “Cehennem olsa gelen göğsümüzde söndürürüz” sözlerinin sahibi Mehmet Akif; şairliği, yoksulluğu ve müminliğiyle Cins Dergi’de… “Amerika sen busun!” diyerek üç nokta ile sonlandırdığı şiiriyle İsmail Kılıçarslan bu ay CİNS ŞİİR’in gözbebeği.

AYLIK HÜCUM MARŞI CİNS DERGİ’NİN EYLÜL HEDİYESİ: 15 TEMMUZ ÇİZGİSİ VE POSTER

CİNS, Eylül sayısında Cemile Ağaç’ın çizgileriyle muhteşem bir hediye veriyor. CİNS ÇİZGİ; Ömer Halisdemir, Halil Kantarcı, Erol ve Abdullah Tayyip Olçok, Mustafa Cambaz ve o gece yaşanları anlatıyor. Vali Hüseyin Avni Çoş ve Ömer Halisdemir posteriyle birlikte Cins Çizgi bu ay Cins’in okurlarına hediyesi.