Sayı 58-Temmuz


CİNS TEMMUZ SAYISI ÇIKTI!
 
“DİKİL YANIMA, ONLARLA DİKİLELİM KARŞI KARŞIYA”
Aylık “Sathı Müdafaa” Cins, 2020 Temmuz sayısı ile raflarda! Bu ay 58. sayısını çıkaran Cins, okurlarını Cahit Zarifoğlu’ndan ilhamla “Dikil yanıma, onlarla dikilelim karşı karşıya” diyerek yeniden selamlıyor!
 
MUSTAFA RÂKIM EFENDİ’NİN BUGÜNE KADAR HİÇ BİLİNMEYEN HİLYESİ UĞUR DERMAN HOCA’NIN TAKDİMİYLE CİNS’TE
Bu sayıda, pek çok duyulmamış şarkı var Cins okur için. Biri Uğur Derman Hocamız’dan… Mustafa Râkım Efendi’nin bugüne kadar hiç bilinmeyen bir hilyesini keşfetti ve hikâyesiyle birlikte Cins için kaleme aldı. Kültür dünyamıza devasa bir katkı olacak bu kıymetli keşfin, Cins aracılığıyla kültür kamuoyuna takdim edilmesi de bizim iftiharımız.
 
YAZI DİZİLERİNDE BU AY VE YENİ İÇERİK SAYFALARI
Prof. Dr. Ömer Türker, “İslam Düşüncesi ve Çağdaş Sorunlar” adlı yazı dizisinde bu ay, Türkçede evrim tartışmalarını ilk kez bu kadar serinkanlı bir şekilde tartışan bir metin olacak olan, “Evrim Teorisinin Sorunları” adlı yazısıyla Cins’teki yerini alıyor. Murat Güzel Kebikeç sayfasında Temmuz sayımızda Kaşgarlı Mahmud’un Türkçeye ışık tutan eseri Divanu Lügat’it-Türk’ü incelerken; İbrahim Halil Üçer ise “Teklifin Yükü” adlı yazı dizisinde “İslam Düşünce Geleneğinde Bilimsel Açıklamanın Sınırları” alt başlığında Câbir bin Hayyân’ın yorumunu ve kimyevî modelini tartıştı. Ve yeni bir nefes olarak sayfalarımıza eklenen “Whatsapp Konuşmaları”nda ise Rıdvan Tulum, Prof. Dr. Erol Göka Hocamızla “Niçin üzgünüz?” ü konuştu ve bu sohbetler önümüzdeki sayılarda da devam edecek.
 
SEVİLEN KÖŞELERİYLE CİNS
“3 Soruda” sayfasında bu ay “neden okuyalım?”, “ne okuyalım?” ve “nasıl okuyalım?” sorularına ressam Zeynep Çilek Çimen cevap verdi.  “18 Soruda Nasılsın?” sayfasında sorularımızı bu ay şair Hüseyin Akın yanıtlarken, Cins Kafalar’ın bu ayki konusu ise merhum şair Didem Madak oldu.
 
CİNS TEMMUZ SAYISI YAZARLARI
Mustafa Çiftci, Fatih Baha Aydın, Ayşegül Genç, Ömer Türker, Savaş Ş. Barkçin, İbrahim Halil Üçer, Güven Adıgüzel, Ercan Yıldırım, Ahmet Sarı, Kübra Akgün, Mustafa Uçurum, Sadık Yemni, Uğur Derman, Erdal Hoş, Murat Güzel, Serdar Bilir, Dilara Ayşe Akdeniz, Muhammed Yazıcı, Gökhan Duman, Elif Zehra Kandemir, Mehmet Baki Karahan, Ayşe Çetin, Can Acer ve Muammer Yavaş Cins’in 2020 Temmuz sayısı yazarlarıdır.
 
MERTOL TULUM, LÜTFİ SUNAR, AYHAN DEMİR, ENZO TRAVERSO VE MICHAEL LÖWY SÖYLEŞİLERİ
Bu ayın ilk söyleşisinde Yusuf Genç Doç. Dr. Lütfi Sunar ile dört ciltlik hacimli çalışması Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce üzerine oldukça derin bir sohbet gerçekleştirdi. Sunar, bu hacimli çalışmanın mahiyetini ve ortaya koyulma amacını Cins’e anlattı. Sibel Kılıç ise Mertol Tulum Hoca ile yakın zamanda Ketebe Yayınları’ndan yeni baskısı yapılan Tarih-i Ebü’l-Feth metni üzerine konuştu. Mertol Hoca bu metnin diğer tarihnamelerle nasıl farklılıkları olduğunu ve dil özelliklerini Cins’e anlattı. Sibel Kılıç, diğer söyleşimizde ise Ayhan Demir’e Ketebe Yayınları’ndan çıkan kitabı Balkan Defteri’ni sordu. Son olarak bu ayın “melankoli” konulu dosyası bağlamında da Serdar Bilir, Enzo Traverso ve Michael Löwy ile sol melankoli üzerine ve melankolinin yenilgilerden sonra zihni nasıl yeniden yapılandırdığına dair güzel birer sohbet gerçekleştirdi.