Sayı 55-Nisan

“EVE DÖNDÜM YAĞMUR GETİRDİM EV YEŞERDİ BEN YEŞERDİM”

Aylık “Sosyal Mesafe” Cins, 2020 Nisan sayısı ile raflarda! Bu ay 55. sayısını çıkaran Cins, okurlarını Necati Cumalı’nın “Eve döndüm yağmur getirdim, ev yeşerdi ben yeşerdim” dizeleriyle yeniden selamlıyor!

CİNS NİSAN SAYISI YAZARLARI

Sadık Yemni, Ahmet Sarı, Furkan Çalışkan, Mustafa Çiftci, Ömer Türker, Güven Adıgüzel, Süleyman Unutmaz, İbrahim Halil Üçer, Savaş Ş. Barkçin, Bahadır Yenişehirlioğlu, Ercan Yıldırım, Burak Çakırca, Bilal Can, Mehmet Baki Karahan, İslâm Dalp, Ayşe Çetin, Murat Güzel, Hüdanur Akkuzu, Abdullah Harmancı, Yasin Taçar, Serdar Bilir, Dilara Ayşe Akdeniz, Aycan Yalçın, Taşkın Aksu, Sümeyye Özdemir, Mustafa Timuri, Yasin Onat ve Muhammed Yazıcı Cins’in 2020 Nisan sayısı yazarlarıdır.

SEVİLEN KÖŞELERİYLE CİNS

“3 Soruda” sayfasının 2020 Nisan ayı konuğu Özkan Gözel “Neden okuyalım?”, “Ne okuyalım?”, “Nasıl okuyalım?” sorularını Cins okuru için cevaplıyor. Orta sayfada ise, içinde bulunduğumuz izolasyon günlerinde kendimizi insanlardan insanları kendimizden korumak için uymamız gereken “14+1” Cins kural yer alıyor. Cins Kafalar’ın 2020 Nisan ayı konusu Pakistanlı büyük mütefekkir Muhammed İkbal’in kitaplarından yaptığımız 13 önemli alıntı iken; “18 Soruda Nasılsın?” sayfasında ise sorularımızı editör ve yazar Erkan Şimşek yanıtladı.

#EVDEKAL ÖNERİLERİ

İçinden geçtiğimiz karantina günlerinde, tüm dünyayı tehdit eden Coronavirüs salgını nedeniyle evlerimizde kalmaya ve sosyal mesafeyi korumaya çalışıyoruz. Cins olarak biz de ‘evdekal’anlara yapılacak kıymetli işler listesi hazırlayarak katkı sağlayalım dedik. Yazarlardan yayıncılara, kıdemli hocalardan tasarımcılara, müzisyenlerden gazetecilere kadar geniş bir listeye ‘evdekal’anlar için tavsiye ricasında bulunduk. Bu listede türlü okuma önerileri, filmler ve müzikler yer alıyor. Ve elbette son olarak Cins ekibi de karantina günlerini nasıl geçireceği konusunda kaygılı günümüz insanı için küçük “cins” öneriler de bulundu…

SERAP EKİZLER SÖNMEZ VE ENİS DOKO SÖYLEŞİLERİ

Bu sayımızın ilk söyleşisinde Sibel Kılıç geometrik desen uzmanı ve araştırmacı Serap Ekizler Sönmez ile İslam sanatının oluşum sürecini ve tüm bu süreç içinde geometrik desenlerin İslam sanatı içindeki yeri ve önemini, Osmanlı ve Selçuklu mimarilerinin ayrımlarını ve bu ayrımın oluşumunda Mimar Sinan’ın önemini konuştu. Sayımızın diğer söyleşisinde ise Sibel Kılıç halihazırda İbn Haldun Üniversitesi öğretim üyeliği görevini sürdüren Enis Doko ile İslam dünyasında büyük tartışmalara neden olan evrim teorisini konuştu. Teorinin tam olarak ne söylediğine ve bunun geçmişten bugüne Müslümanlar arasında nasıl karşılık bulduğuna dair ilginç açıklamalar yapan Enis Doko, İslam bilim geleneği gibi köklü bir geçmişe sahip olan Müslümanların evrimi konuşma konusunda da çekinecekleri bir durum olmaması gerektiğini ifade ediyor. Biz de bu genç bilim insanının fikirlerini bu sayımızda sizlerle buluşturuyoruz.