Sayı 54-Mart

CİNS MART  SAYISI ÇIKTI!

“DEME MECNUN’A DELİ BELKİ DE LEYLA DELİDİR”

Aylık “Leyla İtirazı” Cins, 2020 Mart  sayısı ile raflarda! Bu ay 54. sayısını çıkaran Cins, okurlarını Azerbaycanlı şair Eliağa Vahid’in” Deme Mecnun’a deli belki de Leyla delidir” beyitiyle yeniden  selamlıyor.

CİNS MART  SAYISI YAZARLARI

Mustafa Çiftci, Ahmet Sarı, Güven Adıgüzel, Ömer Türker, Savaş Ş. Barkçin, İbrahim Halil Üçer, Serdar Bilir, Steven Pinker, Rıdvan Tulum, Ercan Yıldırım, Sümeyye Özdemir, Sadık Yemni, Murat Güzel, Bahadır Yenişehirlioğlu, İsmail Kılıçarslan, Betül Bostan, Betül Durdu, Orhan Özekinci, Muhammed Yazıcı, Süleyman Unutmaz, Arslan Karadayı, Mustafa Timuri, Bilal Can, Yasin Onat ve Dursun Ali Tökel Cins 2020 Şubat sayısı yazarlarıdır.

SEVİLEN KÖŞELERİYLE CİNS

“3 Soruda” sayfasının 2020 Mart ayı konuğu çizer Cemile Ağaç Yıldırım “Neden okuyalım?”, “Ne okuyalım?”, “Nasıl okuyalım?” sorularını Cins okuru için cevaplıyor. Orta sayfada ise bu ay;  dünya sinemasında  yankı uyandıran 18 film ve bu 18 filmden akılda kalan 18 ünlü cümle yer alıyor. Cins Kafalar’ın 2020 Mart  ayı konusu Sadri Alışık iken; “18 Soruda Nasılsın?” sayfasında ise sorularımızı Türk rap müziğinin özgün yorumcusu Mirac yanıtladı.

KEMAL SAYAR, AHMET FARUK ÇAĞLAR, LEE MCINTYRE VE ERTUĞRUL EMİN AKGÜN SÖYLEŞİLERİ

Bu sayımızın ilk söyleşisinde Sibel Kılıç “Leyla ile Mecnun” dosyası bağlamında Prof. Dr. Kemal Sayar’la aşkı, deliliği ve aşk ile var oluşu konuştu. Sayımızın diğer söyleşisinde ise Yusuf Genç Yaşamın Amacı Olarak Yaşam kitabının yazarı Ahmet Faruk Çağlar’a kitabın temel meselesini, insanın var olma içgüdüsünün yaşamın nasıl temel kaynağını olduğunu, yaşamın içindeki tüm çabaların temelde nasıl yaşama kaynaklık ettiğini sordu. Sayının çeviri söyleşisi ise Rebecca Hill’in Lee Mcintyre ile post truth, yalan ve hakikat üzerine 0cak 2020’de yaptığı söyleşidir. Söyleşiyi Cins için Mehmet Baki Karahan çevirdi. Sayımızın son söyleşisinde de Betül Sezgin, yazar Ertuğrul Emin Akgün ile yeni kitabı Hepinizden Çok Korkuyorum‘u, kurmacasının bileşenlerini, metinlerinin uğrak noktalarını ve öykülerini yazarken onu harekete geçiren duyguları konuştu.