Editörün Köşesi

CİNS: GELEN DALGA ÜÇ

‘Yol varsa yürümek için imkân da vardır’ denildiğini işitmişsinizdir. Yolun bizatihi kendisini önemsememiz bundandır. Yol olsun da, nasılsa yürünür. Yolun doğrusu ortada ise yürümenin doğrusuna da mutlak ulaşılır.

Cins, bir yol açmanın derdinde değil, zaten orada, öylece, sapasağlam duran yoldan yürümenin derdinde. Böylece şunu da demeye çalıştığımızı söylemeye gerek var mı: ‘Biz bir yürüme biçimi bulmaya çabalıyoruz.’

Şununla çok sık karşılaşmaya başladık ne yazık ki. Dünyadaki tek yürüme biçiminin kendi yürüme biçimleri olduğunu, hatta dünyada yürümeye elverişli tek ayakkabının kendi giydikleri ayakkabı olduğunu düşünen birtakım adamlar bize durmadan ‘öyle yürünmez’ diyorlar. Yahu güzel insanlar. Daha altı üstü 3 aydır deniyoruz yürümeyi. Bir de yeniden hatırlatmak gibi olsun: ‘Dünyadaki tek yürüme biçimi sizin o ihtiras ve haset dolu yürüyüşünüz değil yahu.’

Bu sayımızın dosya konusu, modern hayatın büyülü kavramı ‘ilişki’… Dikkat etmişsinizdir. Dosyalarımızı ‘aman her şeyi anlatalım, hiçbir şey dışarıda kalmasın’ mantığı ile kotarmıyoruz. Daha ziyade ‘dosya yazılarımız birer işaret fişeği olsun ve mesele derinleşecekse başka mecralarda derinleşsin’ önerisi bizimkisi. Mesela ‘kültürel iktidar’ kavramının yeniden bir ‘kamusal tartışma’ haline gelmesinde tam da bu tavrımızın yattığını görüyor ve seviniyoruz.

Bir başka sevincimiz de şudur: Cins, durmaksızın devinen, en başta ortaya koyduğu ‘yazar rotasyonu’ fikrini 3 sayıdır başarıyla uygulayan bir dergi oldu. Biz ‘yaşayan dergi’ diyoruz bu yüzden Cins’e.

Biz bizeyken biraz da dertleşelim değil mi. ‘Şu yazarı da sayfalarınızda görmek istiyoruz’ dediğiniz isimler oluyor sık sık. Doğrusu sizin adınıza, sizin bu sayfalarda görmek istediğiniz pek çok isme teklifler götürdük. Ancak malum, bu işler nasiple olur. Dolayısıyla ‘nasip olmadan dayak bile yenmezmiş’ diyelim şimdilik bu bahiste.

Sıkça sorulan sorulardan birine de cevap verelim: ‘Cins şiir yayınlayacak mı?’ Doğrusu, çağdaş dünya şiirinden seçip yayınladığımız o bir tek şiir hariç, şiir yayınlamayı hiç düşünmedik, düşünmüyoruz.

İkinci sayımızla birlikte dağıtım sorunlarımızın büyük oranda azaldığına şahit olduk. Birkaç ay içerisinde bu noktada hiçbir sıkıntımız kalmayacak gibi inşallah. Fakat tabii, Cins’e ulaşmanın ve Cins’i desteklemenin en sağlıklı yolu dergiye abone olmak… Abonelik için ayrıntıları www.cins.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

Gayret bizden, muvaffakiyet Allah’tan…