Editörün Köşesi

CİNS: GELEN DALGA İKİ

Kızdınız mı bize? Daha birinci sayımızdı hâlbuki… Daha yeni ısınıyorduk. Hemen asmayın suratınızı. Ne o? Ağlıyor musunuz yoksa? Ay kıyamam yaaa.

Cins’e hem ‘bilmem neyin taklidi’ deyip hem de ortaya çıkan özgün içerikten tırsmanın nasıl bir mantığı olduğunu Ekim ayı boyunca çözmeye çabaladık. Çözemedik. Önce birkaç iyi niyetli eleştiriyi hemen öpüp başımızın üzerine koyalım. Ardından da şunu söyleyelim: Yazdıkları yazılarla, attıkları tweetlerle öfkelerini Cins’e boca etmeye çabalayan bir takım isimlerin ‘şaşkın ördek çabalamaları’nı ibret nazarıyla seyreyledik. Ve şunu dedik kendimize: Demek ki yol doğru. Demek ki yürümek gerekiyor.

Yalan yok. Okurdan ilgi göreceğimizi bekliyorduk. Yalan yok. Sahiplenilmeyi bekliyorduk. Fakat bu kadarını inanın beklemiyorduk. Allah’a binlerce kez şükürler olsun ki Cins, beklediğimizin üzerinde bir ilgi ve sahiplenme ile karşılandı. Sanırım ‘okurlarımıza binlerce kez teşekkür ederiz’ diyeceğimiz yere geldik.

Bir teşekkür de Cins’in çıkmasını büyük bir heyecanla karşıladıklarını ifade eden dostlarımıza. Onların verdiği destek bizleri yaptığımız işle ilgili daha da yüreklendirdi.

Cins, ikinci sayısında bazı yeni yazar isimleri de bünyesine katmış olmanın sevincini yaşıyor. Serdar Tuncer, Eren Safi, Elyasa Koytak, Raşit Ulaş, Zeynep Tuğçe Karadağ, Bülent Arı, Bülent Ata, Darius Maneng, Mehmet Mülteci ve Serkan Akkoyun bundan böyle yazılarıyla Cins’te olacak.

Bu sayımızda da ‘Türkiye üzerine düşünme’ye devam ediyoruz. “Türkiye’nin adresi” başlıklı dosyamızı hem okurlarımızın hem de tüm kamuoyunun dikkatine sunuyoruz. İnanıyoruz ki Türkiye’nin mevcut adresini layıkıyla tespit edebilmek, bundan sonrası için oldukça aydınlatıcı ipuçları verecek bize.

Bir de bizden bir not: CİNS artık çift forvet. Yayın koordinatörümüz Furkan Çalışkan’ın Mehmet Akif isimli bir evladının Ekim ayı içerisinde dünyaya geldiğini büyük bir memnuniyetle ilan ederiz.

Gayret bizden, muvaffakiyet Allah’tan…