Editörün Köşesi

CİNS: GELEN DALGA BİR

Korkmayın. Şaka şaka. Korkun. ‘Senelerdir kendinizi sahibi, bekçisi, ustası, atası saydığınız alanlarda rahatça at koşturduğunuz yeter’ demeye geldik çünkü. ‘Kültürü, sanatı, edebiyatı, sokağı, sosyolojiyi biz biliriz’ tafralarınızın yaldızlarını dökmeye geldik.

Topluma sıradan bir algı ile ortalama bir kültürel vasat dayattığınızı ifşa etmekten büyük bir memnuniyet duyacağımızı bilmenizi isteriz.

O yüzden ilk sayımızın kapak konusu ‘kültürel iktidar.’ Bilinsin ki bu derginin ana eylem alanı birilerinin bu memlekette özenle yaratmaya çalıştığı çakma kültürel iktidarla mücadele olacaktır. Sadece belirli bir çevrenin adamı, sadece birilerinin dostu diye senelerdir aynı kötü şairleri, aynı berbat öykücüleri, aynı beter yazarları bize ‘bilmem nerelerinde boncuk varmış’ gibi pazarlamaya çalıştınız. Bizse tam da şimdi size, tam da anladığınız dilden ‘artık yeter’ demeye geldik: Sizin putlarınız bizim ayaklarımızın altındadır!

Kitabın iyisini, filmin hasını, müziğin kralını sadece sizin ilgi alanınıza girmiyor, işinize yaramıyor diye görmezden gelmenize daha fazla izin yok.

Birazdan sayfalarını karıştırdığınızda göreceksiniz ki bu dergi, birinci sınıf bir kültürün, birinci sınıf bir düşüncenin, birinci sınıf bir duyarlılığın dergisi olmak için yayında. İdris Küçükömer’in yenilen hakkını savunmak, unutturulan Ergin Günçe şiirlerinin peşine düşmek, bahsi her seferinde ayaklarını yere, mümbit Anadolu topraklarına, büyük ve köklü bir geleneğe basan isimlerden açmaktan yanayız.

Korkmayın. Şaka şaka. Korkun. ‘Çok acayip mizah derginizin Aydın Doğan kapakları nereye gitti?’ diye soracağız çünkü. ‘Bukowski’yi her seferinde yanlış anlatmak niçin işinize geliyor?’ diye soracağız. ‘Dostoyevski’nin din düşmanı olduğunu nerenizden uydurdunuz?’ diye soracağız. ‘Bu üçüncü sınıf dizi oyuncularını topluma kanaat önderi diye pazarlamaya utanmıyor musunuz?’ diye soracağız.

Huzurunuzu kaçırmaya, yere batası kafa konforunuzu bozmaya geldik.

Ve sevgili okur, sen. Senin için çıktı bu dergi. ‘Bizimkiler böyle şeyler yapamıyor yaaa’ diye mızmızlanmaman için çıktı.

Hadi bakalım, hayırlısı…