Sayı 65-Şubat

CİNS ŞUBAT SAYISI ÇIKTI!

“KIRIK BİR KALPTEN DAHA BÜTÜN BİR ŞEY YOKTUR”

Aylık “Sayılı Söz” Cins, 2021 Şubat sayısı ile raflarda! Cins, 65. sayısı ile okurlarını, söz, şiir ve kalp ilişkisini işaret eden kapağıyla yeniden selamlıyor.

YAZI DİZİLERİNDE BU AY

Prof. Dr. Ömer Türker’in, “İslam Düşüncesi ve Çağdaş Sorunlar” adlı yazı dizisinde bu ay yazdığı “Tarihçilerin Başlangıç Hikâyesi” yazısı, İslam düşünce geleneğinde sözü edilen anlatıyı hakiki anlamıyla bütüncül bir evren tarihine dönüştürenin kimler olduğunu irdeliyor. Murat Güzel ise Batı düşüncesinin önemli isimlerinin düşünce tabanlı okumalarını yaptığı köşesinde bu ay, Edmund Husserl’i yazdı. Ayşegül Genç de “Dağılmışlar İçin Bir Sözlük” adlı yazı dizisinde bu ay “mürekkep”, “ödünç”, “özne” ve “okyanus” kelimelerini yazdı.

YENİ YAZARLARIYLA CİNS

Cins, geçen ay verdiği müjdeleri bu ay sayfalarına taşıdı ve Ahmet Murat, Mustafa Ulusoy ve Saadettin Acar yazılarıyla Cins’in sayfalarındaki yerlerini aldılar. Ahmet Murat “Veba Günlerinde İman” adlı yazısıyla İngmar Bergman’ın Yedinci Mühür filmindeki karakterler üzerinden mümin tiplerini incelerken, Mustafa Ulusoy ise “Çağdaş Psikoterapinin Gayya Kuyusu: Çocukluk” adlı yazısıyla çocukluk dönemi travmalarının neden insanlığın tüm sorunlarının kaynağı gibi gösterildiğini tartıştı. Saadettin Acar da “Geleceği Hatırlamak İçin Bazı Alıştırmalar” adlı yazısıyla unuttuğumuz kıymetlere doğru bir yolcuğa davet ediyor bizi.

YENİ KÖŞELERİYLE CİNS

2021 Ocak sayısıyla pek çok başlangıcı da sayfalarına taşıyan Cins, Şubat sayısında da “İyi, Kötü Çirkin” adlı bölümle geçen ayın meselelerine Cinsçe bir bakış atıyor. Cins bu köşesinde,  ayın iyi, kötü ve çirkinini anons ediyor!

CİNS’İN SEVİLEN KÖŞELERİ

Cins’in yeni sayfalarından“Gerçekten Nasılsın?”da bu ay spor yorumcusu ve yazar Erdal Hoş’u misafir ettik. Zeynep Kantarcı’nın hazırladığı “Dünya Kadar” adlı köşe ise Cins’in dünyanın kültür ve edebiyat gündemine açtığı yeni bir pencere. Bu köşede Zeynep Kantarcı, dünyanın The New Yorker, Harpers’, Granta, The Georgia Review, The Virginia Review ve Southwest Review gibi hatrısayılır dergilerini takip edip ve gündemlerini gündeminize taşıdı. Çabuk Konuşma’da ise bu ay Rıdvan Tulum, Erol Göka’ya “İnsan acısını neden söyler?” diye sordu.

ORTA SAYFA VE CİNS KAFA

Cins’in orta sayfasını bu ay, çevirisini Dr. Fatih Ermiş’in yaptığı Mevlana’nın Mesnevisi’nden Musa ve Çoban hikâyesi süslüyor. İman ve samimiyet kavramları etrafında örülü bu okuma zevki yüksek metin, Cins okurlarını bekliyor. Cins Kafalar’ın bu ayki konusu ise Türk rock müziğinin büyük ismi Cem Karaca.

SEZAİ KARAKOÇ VE BEŞ FOTOĞRAFI

Hiç televizyonlara çıkmamış, panellerde, fuarlarda, imza günlerinde hiç görülmemiş, poz verip fotoğraf çektirmemiş büyük şair Sezai Karakoç’un objektife bakıp poz verdiği 5 fotoğrafın öyküsü Şaban Abak’ın kaleminden Cins’te.

TÜRK ŞİİRİ DOSYASI VE “YÜZYILI ANLAMAK İÇİN 100 ŞİİR”

Klasik dönemden günümüze Türk şiirinin yolculuğunu ve günümüzdeki durumunu ele aldığımız dosyamızın söyleşisini Eren Safi ile gerçekleştirdik. Rıdvan Tulum’un “Tanzimat’tan bu yana ne oldu? Batılılaşma sürecinde şairler sınavı nasıl verdiler ve vermeye devam ediyorlar? Türk şiiri kapitalizme hazırlıksız mı yakalandı?”  sorularına oldukça ilginç cevaplar veren Safi, bizim asıl zenginliğimizin Türk şiiri değil Türkçe olduğunu ifade etti. Dosya yazarları ise Mehmet Narlı, Hakan Şarkdemir ve İdris Mahfi Erenler oldu. İsmail Kılıçarslan, Furkan Çalışkan, Yusuf Genç ve Rıdvan Tulum ise hazırladıkları “100 yılı anlamak için 100 şiir” listesiyle son yüzyılımızın izini şiirler üzerinden sürdüler.

FATMA BARBAROSOĞLU SÖYLEŞİSİ

Sayımızın dosya dışı söyleşisini ise Sibel Kılıç yazar Fatma Barbarosoğlu’yla gerçekleştirdi.  Yazarın son kitabı Hatıra Kadar Narin Hafıza Kadar Zalim’deki öykülerinden, “Yokluğun Gecesi Kısa Gündüzü Uzun” üzerine gerçekleştirilen söyleşide Barbarosoğlu ve Kılıç, salgın günlerini, sosyal medyanın hayatımızda sebep olduklarını, evi, aileyi ve zamanede gençliği ve yaşlılığı konuştu.

CİNS ŞUBAT SAYISI YAZARLARI

Mustafa Çiftci, Ahmet Murat, Savaş Ş. Barkçin, Güven Adıgüzel, Ömer Türker, Ercan Yıldırım, Seyid Çolak, Şaban Abak, İlhami Emin, Mustafa Ulusoy, Saadettin Acar, Zeynep Kantarcı, Mehmet Narlı,  Hakan Şarkdemir, İdris Mahfi Erenler, Murat Güzel, Sadık Yemni, Ayşegül Genç, Muhammed Yazıcı ve Abdüssamed Bilgili Cins’in 2021 Şubat sayısı yazarlarıdır.